MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE IFLA

 

Je to mezinárodní sdružení knihovnických asociací a institucí. Hájí zájmy nejen  knihovnicko - informačních služeb a profesí, ale také i uživatelů. Organizace byla zřízena v Edinburghu v roce 1927 šesti evropskými státy (mezi nimi bylo i Československo) a Spojenými státy americkými. Od 70. let je Haag jejím hlavním sídlem, kde sídlí doposud. Jejím společníkem je UNESCO – Organizace spojených národů pro vzdělávání, vědu a kulturu. Nyní má asi 1500 členů v zhruba 150 zemích po celém světě. IFLA je samostatná, mezinárodní, nevládní, nezisková organizace. Svým členům poskytuje informace o vývoji, potřebách a výsledcích knihovnické práce a řešení problémů na odborné úrovni. Přispívá k rozšíření vzdělání zaměstnanců knihoven. Spolupůsobí také s  informačními centry na mezinárodní úrovni a podílí se aktivně na dotačních programech Evropské unie.

ČNB spolupracuje s mezinárodní organizací IFLA. Stálý výbor se zabývá registrem národní bibliografie a poskytuje aktuální informace pro zájemce v oboru bibliografické činnosti. V oddělení Registru národních bibliografii je možno porovnat ČNB s kteroukoliv jinou evidovanou zemí. Jsou zde zaznačeny podstatné informace například aktuální velikost záznamu, přidružení NBA k sekci IFLA. V záznamech každé národní bibliografie se musí vyskytovat tyto informace: historie a pozadí (název, aktuální velikost záznamu), rozsah (co zahrnují), organizace a správa (adresa, webová stránka NBA), služby a používání (tištěný katalog, CD-ROM, PDF), obchodní model (cenová politika), použité normy (ISBD), další poznámky (zda je NBA v sekci). Souvislost a činnost bibliografické sekce se zejména týká obsahu, seřazování, tvorby, šíření a zachovávání bibliografických informací. Tento oddíl bibliografické sekce si je vědom toho, že při dosavadních technologických možnostech, stále v některých oblastech světa není dodnes vývoj na takové vyspělé úrovni. Zaměří se na to, aby řešení nebylo závislé na konkrétních technologiích.

Důležitou podstatou činnosti IFLY jsou následující programy.

Za zmínku stojí jeden z prvotních prioritních programů IFLY a to byl UBC (Universal Bibliographic Control) šlo o nejstarší program z  roku 1974. Byl založen na spolupráci všech národních knihoven a národních bibliografických agentur, které se podílely na tvorbě nebo odpovídaly za bibliografické záznamy. Tento program se v roce 1986 spojil s programem IMP (International MARC Programme) a vznikl tak UBCIM, který měl dvě základní hlediska komunikace v bibliografických údajích. Tím prvním byla tvorba bibliografického záznamu (ISBD) a druhé se zaměřovalo na šíření záznamu ve formátu MARC. Program UBCIM byl již ukončen.

  • ALP (Action for Development through Libraries Programme) – Je zaměřen na budoucí vývoj knihovnictví. Upřednostňuje plány, které se zabývají udržitelností malých knihoven po celém světě.  
  • CLM (Committee on Copyright and other Legal Matters) – Úkolem tohoto programu je udělovat rady v otázkách práv duševního vlastnictví a autorských práv.
  • FAIFE (Committee on Free Access to Information and Freedom of Expression) – Tato komise vztahující se k volnému přístupu k informacím a svobodě projevu je jednou z hlavních činností IFLY. Komise se zabývá stavem intelektuální svobody ve světě a na tom se podílí i s ostatními mezinárodními organizacemi pro lidská práva.
  • PAC (Core Activity on Preservation and Conservation) – Tento program se zabývá výsledkem problematiky, která je zaměřena na ochranu a konzervaci spisů. V České republice se touto tématikou zabývá Národní knihovna v projektu KRAMERIUS.
  • UCA (UNIMARC Core Activity) – Podílí se na vývoji a údržbě formátu MARC (UNIMARC), který IFLA vytvořila s úmyslem ulehčit mezinárodní výměnu bibliografických dat.

 

IFLA se také zabývá vydáváním různých typů výtisků (sborníky, odborné knihy, brožura a články z konferencí) a časopisu IFLA Journal. Mezi stabilní členy se od vzniku IFLY řadí Národní knihovna České republiky. Následujícími členy se staly SKIP a Parlamentní knihovna ČR.