ZPRACOVÁNÍ NÁRODNÍ BIBLIOGRAFIE

 

Veškeré dokumenty, ať to jsou například periodika, elektronické dokumenty atd., které se různou formou dostanou do fondu knihoven třeba prostřednictvím darů, či nákupu se musí přesně a pečlivě zpracovat. Zpracování určitých dokumentů, se dělí na jmenné hledisko, tzn. od koho, daný dokument získáváme a věcné hledisko tzn. o čem je zmiňovaný dokument. Detailní zpracování nám pomůže zařadit dokumenty do správného systému a umožní nám je také vyhledat. Není to vůbec složité, jde o to jakým způsobem, se daný dokument popíše. Posléze ho lépe či hůře vyhledáme v počítačové databázi. Uživatel je potom vyhledává pomocí názvu knihy, autora, určitých slov z názvu atd. Naučná literatura se vyhledává pomocí předmětových hesel a číselného třídění MDT – Mezinárodní desetinné třídění.

 

Cílem zpracovatelských útvarů je zabývat se zpracováním veškeré tvorby a získáním nových monografických a seriálových fondů Národní knihovny. Je založen na principech jednotných katalogizačních postupů a dodržení základních mezinárodních standardů:   

                                             1. ISBD- Mezinárodní standardní bibliografický popis

                                             2. AACR2R – Anglo-americké katalogizační pravidla

                                             3. MDT – Mezinárodní desetinné třídění

                                             4. LCSH- Library of Congress Subject Headings

                                             5. formát UNIMARC a MARC 21.

V rámci celé ČR se zpracováním fondů zabývá Odbor zpracování fondů (OZF), vykonává úlohu národní bibliografické agentury, ústředí národních autorit a agentury CIP. Nese odpovědnost za vytváření bohemikální produkce a její dostupnost ve strojové podobě, na internetových stránkách NK a na CD-ROMU. Preferuje danou katalogizační politiku v souvislosti na mezinárodně uznávané standardy pro obor zpracování. Je odborným, poradenským, metodickým a zařazovacím střediskem pro Českou republiku. Klade také určité poznámky, dává impulsy, náměty i návrhy v oblasti legislativního a normativního vývoje. Je také základem pro poskytování informací. Rozvíjí svou spolupráci s kompetentními pracovišti jak u nás tak i v zahraničí. Je zodpovědný za podílení se NK v projektech na mezinárodní úrovni v oboru zpracování dokumentů (IFLA- UNIMARC in Czech Libraries) a také za realizaci daných dohod v rozsahu své působnosti. Zmiňovaný odbor se rozděluje do těchto samostatných oddělení:

-          „Oddělení jmenného zpracování

-          Oddělení věcných autorit a věcného zpracování

-          Referát zpracování speciálních dokumentů

-          Oddělení analytického zpracování

-          Oddělení národních jmenných autorit“

V následující podkapitole si rozčleníme standardy pro jmenné zpracování.