NÁRODNÍ BIBLIOGRAFICKÁ AGENTURA

 

Národní knihovna ČR plní funkci národní bibliografické agentury. Svým uživatelům i těm, kteří mají zájem o specifické nároky, může vyhovět různou formou podání. Všechny poskytované informace musí vyhovovat standardům, které jsou mezinárodně uznávané. Alespoň jedna z podob podání národní bibliografie má za úkol ochraňovat, archivovat a zůstat stále uchovatelná. Jakákoliv písemnost svým vydání má být co nejdříve zaznamenaná, aby Národní knihovna mohla svým uživatelům poskytovat nejaktuálnější informace, ke kterým se dostanou kdykoliv potřebují. Nezbytnou součástí národní bibliografie jsou její identifikační údaje. Tím se rozumí bibliografický název, období aktualizace, označení nakladatelství, místo a datum vydání, bibliografické identifikační mezinárodní číslo, právní vztah autorů děl (copyright), katalogizace v publikaci (CIP – agentura komunikující s nakladateli), informace o dostupnosti a na závěr cena.  Jednou ze součástí národní bibliografie je také úvod, pokud bychom se bavili o elektronických spisech je možno jej vyhotovit samostatně.

 

Obecně lze říci, že na počátcích ČNB se také podílí Moravská zemská knihovna v Brně, Vědecká knihovna v Olomouci a krajské knihovny. Tyto knihovny jsou příjemci úplného povinného výtisku a údaje vytvářejí přímo v databázi Národní knihovny ČR.

 

 

V rámci legislativní úpravy se Národní knihovna ČR řídí zákonem 257/2001 Sb. ze dne 29. června o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb.