ZDROJE NÁRODNÍ BIBLIOGRAFIE

 

Národní bibliografie má pokrývat registrující národní tvorbu, a kde to lze zajistit i retrospektivní tvorbu. Pokud je třeba pokrytí zamezit je povinna bibliografická agentura přesně určit a vyhodnotit kritéria svých rozhodnutí. Na základě povinného výtisku je národní bibliografie schopná zpracovávat dokumentovou produkci národa. Jsou, ale státy kde povinný výtisk není podchycen právně. A záleží pouze na dobrovolnosti povinný výtisk odevzdat, v tom případě, ale není zaručena úplnost a nemůžeme ani hovořit o národní bibliografii. Povinný výtisk se v některých zemích dá nahradit zákonem o autorských právech. Ve svém rozsahu má zaznamenávat spisy ve veškerých jazycích nebo písmech, které se nachází ve spisech vydávaných v České republice. Záznamy obsahují jazyk nebo písmo v prvotním vydání.

Od roku 1901 národní bibliografie svou tvorbu pokrývá kompletně. Databáze ČNB tvoří údaje, které vytváří knihovnicko-informační systém Aleph a CDS/ISIS. Tyto databáze jsou doplněny i rekatalogizací knih publikovaných od roku 1801. Od tohoto roku by měla vlastnit většina dokumentů publikovaná u nás tzv. číslo České národní bibliografie. Podmínkou k získání čísla je registrace v bázi ČNB, ta se doplňuje o pole 015 MARC21 a pole 020 UNIMARC. Časopisy toto číslo prozatím přiděleny nemají. Nezbytností digitalizačního systému bylo přidělování již zmiňovaného čísla ČNB, které bylo uvedeno v platnost na začátku roku 2010. Jedná se o ochranu duplicitní digitalizace. Vše se zaznamenává a sleduje v Registru digitalizace (RD). K získání čísla ČNB je třeba vynaložit více úsilí a času, což si musí převážná část knihoven uvědomit.

Číslo ČNB se vztahuje k různým typům dokumentů. Hlavní podstatou národní bibliografie jsou údaje pro knihy. Pod pojmem kniha se rozumí tištěná monografie, která je vytvářena nejen záznamy v Národní knihovně ČR, ale také ve spolupráci s krajskými knihovnami. Jedná se o projekt Kooperace na ČNB Knihy. Né všechny zaznamenané údaje jsou kompletní pro nezbytnou přehlednost, jsou obohacené a opravované konečnou verzi, kterou přijímá jedna z knihoven (NK ČR, MZK Brno nebo VKOL Olomouc). Dalším typem dokumentů jsou tištěné periodika (noviny, časopisy), jedná se také o seriály (ročenky, výroční zprávy). Elektronické zdroje jsou rozděleny na online zdroje (dostupné formou internetu – prohlížeče pro hry, hudbu a různá fóra či diskuse) a zdroje na fyzických nosičích. Následujícím dokumentem jsou grafika, zde hovoříme o plakátech, kalendářích, pozvánky a další. Hudebniny, jejichž součástí jsou zpěvníky a notové zápisy. Dále se zmíníme o kartografických dokumentech, ty tvoří mapy a atlasy. Na vytváření se podílí MZK Brno a VKOL Olomouc. Poslední typem dokumentu jsou zvukové záznamy, mohou být hudební i hrané a přenášejí se formou CD, DVD atd. Součástí shrnutí byli různé druhy článků (noviny, časopisy), které končily rokem 2010. V následujícím roce Kooperační systém analytické bibliografie pracuje omezeně. Databáze ANL (podrobně se zmíním v druhé kapitole) se zabývá různými články, které vytváří odborné a krajské knihovny.

 

V rámci typů dokumentů se vyčleňuje šedá literatura. Zařazují se zde vědecké zprávy, diplomové, bakalářské a disertační práce, výroční zprávy institucí a škol. Prameny šedé literatury jsou také patenty, právní a technické normy. S těmito spisy se nesetkáme v obvyklé distribuci. Uveřejňují je instituce ve vymezeném počtu. Jedná se například o výzkumné ústavy, vysoké školy, vládní zastupitelství, soukromé instituce. S těmito dokumenty se můžeme setkat, jak v elektronické verzi tak i tištěné. Údaje z šedé literatury jsou stejně podstatné, jak informace z oficiálních zdrojů. Na tento typ literatury se také vztahuje autorský zákon a v případě citací norma ISO 690. Zde nám může ulehčit práci generátor citací. Národní technická knihovna je instituce, která shromažďuje šedou literaturu. Jedná se o tzv. Národní úložiště šedé literatury (NUŠL).  V rámci modernizace tento typ záznamů přešel i do elektronické formy a tím usnadnil uživatelům lehčí přístup k daným dokumentům. Uživatelé nejčastěji využívají Internet pro svou rychlost. Portály, které mají své specifické zaměření nebo NUŠL garantují kvalitu poskytovaných informací.