TERMINOLOGIE

 

Bibliografie je řeckého původu jedná se o složení slov biblos a grafem což v překladu znamená kniha a psáti. Lidé, kteří se v období starého Řecka věnovali písařským pracím, opisováním a přepisováním se nazývali bibliografové. Na přelomu 16. a 17. století se bibliografie začala považovat za literární a odborný termín. Přispěl k tomu Gabriel Naudé, který tento pojem poprvé použil ve svém díle Bibliographia politica. Obecně se bibliografie dělí na bibliografickou teorii, činnost a produkty bibliografické činnosti. Systém národní bibliografie na našem území funguje od 70. let minulého století, vyplynulo to z programu UBC. Elektronická podoba na CD-ROMU poté na DVD vznikala v letech 1994-2008 pod označením ČNB. Od roku 2009 do dnešní doby je vše zpřístupněno v online databázi ČNB. Veškeré novinky uživatelé naleznou na stránce Novinky ČNB. 

Databáze se dají doplňovat a její podstatou jsou:

 

„České knihy, periodika, kartografické dokumenty, grafické dokumenty, hudebniny, elektronické zdroje, zvukové záznamy .“

 

Národní knihovna disponuje digitální knihovnou. Nalezneme v ní tzv. Manuscriptorium, které řeší evidenci před ČNB. Jedná se o knihovnu v digitální podobě, která prostřednictvím vyhledaných informací poskytuje jednoduchý přístup k historickým fondům. Spolupracuje s dokumenty nejen vytvořených ve státech Evropské unie. Svou potřebu nalézt jakýkoliv dokument, zde využijí žáci, profesoři, vědci ve vzdělaných a historických zařízeních, ale také široká veřejnost. Práce v tomto programu je snadná a poskytuje vytváření vlastních sbírek nebo potenciálních dokumentů. Uživatelé, ale i ti, kteří přináší své vlastní poznatky mezi sebou, mohou formou digitální knihovny komunikovat.