BOHEMIKA

 

Jsou veškeré vycházející dokumenty týkající se českého národa. Patrně ne každý národ má možnosti zpracovávat vycházející dokumenty všeho druhu. Obecně se bohemika dělí na autorská, je to písemnost, která byla napsaná spisovatelem pocházejícím z Česka. Jazykové bohemikum, které je psané v českém jazyce. Obsahové bohemikum týkající se České republiky. Dále bohemikum územní. Jedná se o písemnosti, které byly vydané v oblasti České republiky. Patří zde také bohemikum vlastnické, jde o prvotisky, staré tisky, inkunábule, u kterých se za vlastníky považují občané nebo české instituce. Průběžně zpracovává česká národní bibliografie územní bohemikum (ne celé). Dále zahraniční, zde bylo zohledněno převážně autorské bohemikum. Za zahraniční bohemikum se považují spisy, které nejsou vydané na území České republiky, obsahově se vztahují k ČR, jsou psáné českým jazykem nebo autor je původem z ČR.

 

 K zachování české i evropské vzdělanosti slouží důležitý projekt, na kterém spolupracuje Národní knihovna ČR a Moravská zemská knihovna jedná se o digitalizaci různých děl a tiskovin, aby s těmito materiály mohly pracovat další generace. Na financování tohoto projektu se podílí nejen Česká republika, ale i Evropská Unie. Do budoucna (2019) by mělo být zdigitalizováno zhruba 300 000 svazků a 50 mil. stran většinou týkající se naší bohemikální tvorby z období 19. - 21. století. Na této produkci se budou již zmiňované instituce podílet. Pro spolehlivé umístění takto zdigitalizovaných dokumentů slouží tzv. digitální uložiště. Online databáze knihovny budou zpoplatněny a z jednoho místa dostupné i zdigitalizované dokumenty. Do digitální podoby patří také bohemikum vlastnické, do kterého spadají rukopisy, inkunábule a staré tisky. Inkunábule jsou tisky, které byly vystaveny do roku 1500. Jde o listiny, které spadají až do prvopočátečních publikací na našem území a jsou největší ve střední Evropě. Tyto listiny měla ve svých fondech například klementinská jezuitská knihovna. Poslední nákup inkunábulí provedla Národní knihovna v letech 2006 od františkánského kláštera v Chebu a premonstrátského kláštera v Teplé. Mezi nejstarší inkunábule patří listy z bible Johanna Gutenberga, což bylo považováno za první tvorbu knihtisku. Vyhledat je můžeme v databázi STT a Manuscriptorium. Karlova univerzita a jezuitská klementinská kolej vlastnili nejrozsáhlejší fond starých tisků. Josefínská reforma přispěla k rozšíření zmiňovaných fondů.

 

Karel Rafael Ungar je jedním z knihovníků, který se začátkem 19. století zasloužil o rozčlenění a seřazení různých oblastí. Každé staré tisky spadají do specifických oddělení. Tento fond se obohacuje formou nákupu z aukce, od fyzických osob nebo antikvariátu, ale také prostřednictvím daru. S ohledem na financování těchto nákupů se ve fondu Národní knihovny setkáme s opravdu originálními bohemiky. Jak inkunábule, tak staré tisky jsou nejen přístupné v bázi STT a Manuscriptorium, ale také na mikrofilmu, v digitální verzi a ve studovně Národní knihovny v příslušném oddělení. Vše je možné si objednat na příslušné internetové stránce.

 

Aktuální příspěvky v Manuscriptoriu Národní knihovny jsou z počátku letošního roku (2013), kdy byl umožněn přístup k šesti rukopisům ze souboru Národní knihovny ČR. Jedná se o kazatelské literatury, překlad cestopisů z německého jazyka a historické spisy o augustiniánském klášteře. Patří zde také 9 středověkých kodexů z fondu Vědecké knihovny v Olomouci. Obsahují kodexy s náboženskou tématikou z dob 14. a 15. století.

 

Údaje v digitální formě jsou produkovány ve třech národních projektech, jak jsme již zmínila je to Manuscriptorium. Dále Kramerius jedná se o projekt, který má za úkol ochránit a umožnit přístup k periodikům a ostatním dokumentům vydaných od roku 1801. Z důvodu tisku na kyselém papíře nebo opakovaného užívání jsou tyto dokumenty v nebezpečí neuchování. Posledním z projektů je WebArchiv, kde se archivují webové prameny v digitální podobě. Národní knihovna spolupracuje s nejvyužívanější firmou Google (GoogleBooks-vyhledávač knih), jde o některé sbírky do roku 1800.

 

Jednou z priorit Národní knihovny je projekt, který propojí všechny technologie do integrované struktury. Od roku 2013 se bude digitalizovat velká část různých kategorií knih. Zároveň také proběhne výběrová činnost, která digitalizuje omezené téma. Pokud vše proběhne v daném časovém horizontu, tak v závěru roku 2014 budou nastaveny výhody ve výběru digitalizovaných spisů. Toto pracoviště bude ve své práci pokračovat až do doby, kdy se zdigitalizuje většina písemností českého regionu.